وکیل اقاله

اقاله چیست؟

اقاله عقد جدیدی است که باعث ازبین‌رفتن تمام  یا بخشی  از مفاد و توافقات عقد قبلی می‌شود که از شرایط اساسی آن اراده و رضایت کامل هر دوطرفه عقد است. به‌عبارت‌دیگر اقاله یک نوع توافق جدید برای ازبین‌رفتن عقد سابق است.

بر اساس ماده 283 قانون مدنی بعد از معامله، طرفین می‌توانند به تراضی، آن را اقاله یا تفاسخ کنند.در واقع  امکان دارد علت برهم زدن معامله هر چیزی باشد ولیکن عمده علت آن پشیمانی طرفین از انعقاد عقد قبلی است.

انواع اقاله

اقاله قرارداد ممکن است به‌صورت ضمنی و شفاهی باشد یا به‌صورت صریح و درج در قرارداد مکتوب یا امکان دارد . برهم زدن معامله نسبت به تمام مورد معامله باشد یا نسبت به بخشی از آن صورت گیرد.

نکته قابل‌اهمیت این است که  این نوع عقد فقط در عقود لازم وجود دارد؛ زیرا که عقود جایز بااراده هریک از طرفین قابل‌فسخ است و نیازی به توافق دو طرف  نیست.

شرایط صحت اقاله

همان‌طور که قبلاً بیان شد اقاله یک عقد است  و برخلاف ایقاع نیاز به اراده دو طرف دارد  و موجب انحلال عقد سابق می‌گردد؛ بنابراین لازم است شرایط صحت  آن مثل سایر عقود  اطلاع کافی داشته باشیم تا با انعقاد یک  عقد جدید صحیح بتوانیم قرارداد قبلی را منحل کنیم که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

1-تراضی طرفین: مهم‌ترین شرط صحت  این عقد رضایت کامل دو طرف قرارداد است که می‌تواند این رضایت به‌صورت شفاهی، کتبی یا عملی باشد.

خواندن  مطالبه وجه التزام

2-اهلیت طرفین: منظور از اهلیت این است که هر دو طرف قرارداد باید عاقل و بالغ باشند و به‌دوراز اجبار و اکراه و اضطرار و اشتباه قصد انحلال عقد قبلی را داشته باشند. لازم به توضیح است اگر شخص بعد از عقد قرارداد نخست  محجور گردد، ولی قهری یا قیم او می‌تواند عقد را  منحل نماید.

3-معلوم بودن موضوع اقاله: دوطرفه قرارداد باید به‌صورت واضح و مشخص معلوم کنند که قصد آنها بر  برهم زدن کدام معامله است به‌طوری‌که جای هیچ‌گونه ابهام و تردید در مورد  آن وجود داشته باشد.

آثار اقاله قرارداد

اقاله برهم‌زدن و انحلال عقد سابق است که با رضایت طرفین صورت می‌گیرد و اثر  آن به گذشته سرایت ندارد و به تعبیر دیگر آثار  این عقد نسبت به آینده است.

با انعقاد  عقد جدید که جهت انحلال عقد سابق می باشد مال مورد معامله سابق به مالکیت مالک اولیه برمی‌گردد و مالک نیز باید ثمن معامله اقاله شده را به‌طرف مقابل مسترد نماید.

نکته حائز اهمیت این است که تلف مورد معامله مانع از  انجام برهم زدن معامله نمی‌باشد و اگر مال مورد معامله تلف حکمی یا تلف حقیقی شود طرف مقابل باید مثل یا قیمت مال تلف شده را باتوجه‌به مثلی یا قیمی بودن آن پرداخت نماید.

 تکلیف منافع حاصله با اقاله چگونه است

منافع حاصل شده از زمان انعقاد عقد تا اقاله به دو شکل است:

-اگر منافع منفصل باشد به خریدار تعلق دارد.

-اگر منافع متصل باشد به فروشنده تعلق دارد.

اثر اقاله در عقود تملیکی

با انجام  این عقد در عقود تملیکی مالکیت به حالت اولیه اعاده می‌گردد

اثر اقاله در عقود عهدی:

  • قبل از اجرای تعهد: چنانچه   این فسخ در این عقود قبل از اجرای تعهد باشد موجب انحلال تمام مفاد و تعهدات مندرج در عقد سابق می‌گردد و ازاین‌رو از  اقاله  به‌عنوان یکی از اسباب سقوط تعهد یاد می‌شود
  • بعد از اجرای تعهد:در این حالت اجرای تعهد خود باعث انحلال تعهد می‌شود و تعهدات از عهده دو طرف عقد ساقط  می‌گردد و به‌طورکلی دیگر چیزی باقی نمانده است تا این عقد جدید آن را زایل کند.
خواندن  صلح و سازش در دعاوی و شرایط آن

مستثنیات اقاله و عقود اقاله نپذیر

به‌طورکلی اقاله در تمام عقود به جز مستثنیات اقاله وجود دارد؛ زیرا که برخی از عقود به دلیل ماهیت آن و نظم عمومی قابل‌انحلال نیستند و  طرفین حتی با توافق قادر به  فسخ آن نمی‌باشند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

-عقد نکاح: عقد نکاح از عقودی است که حتی با توافق طرفین قابل  انحلال نمی‌باشد و اگر زوجین قصد جدایی داشته باشند باید درخواست جدایی را منطبق با طلاق توافقی به دادگاه خانواده ارائه دهند.

  • عقد وقف: طبق ماده 55 قانون مدنی وقف عبارت است از اینکه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود و طرفین عقد وقف یعنی واقف و موقوف علیهم قادر به انحلال آن نیستند.
  • با انعقاد عقد ضمان مضمون عنه بری می‌شود و ذمه ضامن مشغول می‌شود و اگر قائل به اقاله در عقد ضمان باشیم مضمون عنه که بری شده است دوباره مدیون خواهد گشت که این با ماهیت عقد ضمان در تضاد است؛ بنابراین این عقد نیز قابل‌انحلال نخواهد بود.
  • -عقد ضمانت: مطابق با ماده 684 قانون مدنی عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد. متعهد را ضامن طرف دیگر را مضمون‌له و شخص ثالث را مضمون‌عنه یا مدیون اصلی می‌گویند.

تفاوت فسخ با اقاله

  • اقاله قرارداد نیاز به اراده و توافق دو طرف دارد درحالی‌که فسخ یک حق است که برای یک طرف ایجاد می‌شود و برای اعمال حق فسخ نیازی به رضایت طرف مقابل ندارد.
  • برای فسخ شرایط و مواعدی وجود دارد که این موضوعات در اقاله وجود ندارد.
  • فسخ ناشی از قانون یا قرارداد است درحالی‌که اقاله تعهد نیازی به منشأ قانونی نیست و با رضایت طرفین حاصل می‌شود.
  • فسخ ایقاع است و اقاله یک توافق دوطرفه و جز عقود است.
  • مشاوره با وکیل اقاله
خواندن  شکایت از همسایه مزاحم و همسایه آزاری

نمونه متن اقاله قرارداد

مبایعه‌نامه شماره ………. مورخ ………. (در پشت این صورت‌جلسه) با توافق طرفین قرارداد خانم/ آقای ………. به‌عنوان فروشنده، و خانم/ آقای ………. به‌عنوان خریدار با رضایت کامل و میل قلبی، و در کمال صحت و سلامت عقل به‌وسیله هر دو طرف در تاریخ ………. فسخ و اقاله گردید. فروشنده (خانم/ آقای ……….) کلیه وجوه پرداختی توسط خریدار (خانم/ آقای ……….) را طی چک‌های بانکی به شماره …. مورخ …. به خریدار بازپرداخت و عودت نمود. مابقی چک‌های موضوع قرارداد عیناً بدون اینکه وصول شده باشند به خریدار مسترد گردید.
خانم/ آقای ………. (خریدار) نیز اقرار می‌نماید که از بابت مبالغ پرداختی بابت ثمن معامله هیچ‌گونه طلبی از خانم/ آقای ………. (فروشنده) ندارد. باتوجه‌به اینکه زمین مورد معامله به خانم/ آقای ………. تحویل داده نشده بود؛ بنابراین دخل و تصرفی نیز از جانب وی بر روی زمین صورت نگرفته است. از تاریخ تنظیم این اقاله نامه، مبایعه‌نامه مذکور باطل و از درجه اعتبار ساقط بوده و هیچ‌گونه ارزش قانونی ندارد. ضمناً طرفین قرارداد متعهد گردیدند که از تاریخ تنظیم این  عقد هیچ‌گونه حقی نسبت به مبایعه‌نامه فوق‌الذکر نداشته و نخواهند داشت. خریدار حق هرگونه شکایتی در ارتباط با این ملک بر علیه فروشنده (خانم/ آقای ……….) در حال و آینده را از خود ساقط نمود. این عقد جدید در مورد طرفین، وکیل، و قائم‌مقام قانونی آنان علی‌الخصوص وراث آنان نافذ، معتبر، و لازم‌الاجرا است.

 

Adminمشاهده نوشته ها

Avatar for admin

وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی مدیر موسسه حقوقی و داوری کاتبان حقیقت

اشتراک در
اطلاع از
guest
عنوان را وارد کنید
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها